Ahşabın Yapı Malzemesi Olarak Değeri ve Ülke Ekonomisine Katkısı

ANASAYFA > Ahşabın Yapı Malzemesi Olarak Değeri ve Ülke Ekonomisine Katkısı
Ahşabın Yapı Malzemesi Olarak Değeri ve Ülke Ekonomisine Katkısı

Ahşabın Yapı Malzemesi Olarak Değeri ve Ülke Ekonomisine Katkısı

AHŞABIN YAPI MALZEMESİ OLARAK DEĞERİ VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI

İlk çağlardan günümüze ahşap hem barınmak amaçlı hem de ham madde olarak geniş bir alanda kullanılıyor. Bilinenin aksine bilinçli olarak yapılan ağaç kesimleri aslında doğaya katkı sağlıyor. Ahşabın yapı malzemesi olarak geniş kullanım alanı ile de ekonomiye çok büyük bir katkı sağlıyor.

Geleneksel iç mimari malzemesi olan ahşap; dış kullanımda doğal koşullara daha dayanıklı olan çıralı, fırınlanmış, ya da emprenye ahşap tercih ediliyor.

Doğal boyutları yüzünden genellikle büyük anıtsal yapılarda kullanılmazken; günümüzde sıkça kullanılmaya başlamıştır. Lamine ahşap teknolojisi olarak adlandırılan yeni bir yöntem, kimi çevrelerde şimdiden; ahşabın önümüzdeki yüzyıl için en akla yatkın yapı malzemesi olduğu düşüncesini yaratmıştır.

Ahşap, taşıdığı yüke kıyasla hafif bir yapı malzemesi olup deprem yüklerine karşı sünek davranabilmektedir.

Yapı malzemesi olarak değeri, insan metabolizmasına uygunluğunun ötesinde, küresel ısınmaya ve sera etkisine karşı mücadelede taşıdığı önem incelendiğinde daha iyi anlaşılacaktır. Bir yaklaşım, ağaçların ekolojik sisteme zarar vermeden, düzenli biçimde kesilerek kereste üretilmesi durumunda sera etkisinin azalacağı yönündedir.

Ahşap; yüzlerce materyalin ham maddesi olarak kullanıldığı için ülke ekonomisine ciddi bir katkısı sağlamakta…

Ahşap endüstrisinin geliştiği KanadaAmerika Birleşik Devletleriİskandinav ülkelerinde çok önemli bir ekonomi koludur. Ve orman endüstrisi gelişen bu ülkelerde orman alanları artmakta, orman endüstrisinin gelişmediği ülkelerde ise tersine bir gelişme olarak orman alanları azalmaktadır.

Bizim bu konuda ki önerimiz ve izlediğimiz yol ise; doğayı tüketmeden doğadan faydalanarak sizlere sağlıklı yaşam alanları sunmak. Bilinçli tüketimle gelecek nesillere yaşam alanları bırakmalıyız; bu bilinçle devam ettiğimiz ahşap serüvenimizde bizim gibi düşünen tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkürler…

 

Ahşap hakkında tüm merak ettiğiniz sorular için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

0216 630 21 21 

0532 179 02 03

bilgi@baneva.com.tr