Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır, Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır, Yangına Dayanıklı mıdır?

ANASAYFA > Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır, Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır, Yangına Dayanıklı mıdır?
ahsap-evler-hakkinda-bilgi

Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır, Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır, Yangına Dayanıklı mıdır?

Ahşap Nedir?

Kelimenin aslı, Arapça haşebin (ağaç, kereste) çoğulu olan ahşâbdır ve “herhangi bir imalatta kullanılmak amacıyla ve yakılmamak üzere ağaçtan kesilmiş yapı malzemesi, kereste” anlamına geliyor.

Ahşabın tarihi…

Ahşap, tarih öncesi çağlardan bu yana insanların yapı inşa ederken kullandığı en eski ve en yaygın yapı malzemesidir.

İlk-çağ insanının barınma gereksinimini karşılayan ahşap; ağaç kavuklarında başlayıp sonrasında saz, kamış malzemeleriyle buluşmuş ve gelişen teknoloji ile beraber ahşap yığma ve karkas sistemine geçilmiştir.

Ahşap nerelerde kullanılır?

İnşaatlarda ki taşıyıcılardan, konutlara, dekorasyon ürünlerinden günlük yaşamda evimizde kullandığımız birçok üründe ahşap kullanımı oldukça yaygındır.

Ahşap Evlerin Avantajları

Ahşap doğal, sağlıklı bir malzemedir, hafiftir, depreme dayanıklıdır, beton ve çelikten çok daha uzun ömürlüdür, bakımı beton ve çelikten çok daha kolaydır, insan metabolizmasına en uygun yapı malzemesidir, yapımı kolaydır. Hızla inşa edilebilmektedir.

Ahşap yangına dayanıklı bir malzeme mi?

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci betonarme ve çelikten daha iyidir. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir, ahşap karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyorken, çelik konstrüksiyon çok kısa bir sürede eriyerek taşıma gücünü tamamen kaybedebiliyor. Yangına karşı alınan teknik önlemlerle ahşap yapılar yangına karşı daha da dirençli hale getiriliyor. Ayrıca yangın esnasında ahşabın eşit dağılımla yanması da söndürme işlemini kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Ahşap yapıların ömrü ne kadardır?

Bütün yapı malzemeleri zamanla eskir. Ahşabın da birçok biyolojik düşmanı vardır mantarlar bakteriler, böcekler ve termitler. Bunlardan bir kısmı ahşabın tamamen yok olmasına bazıları ise sadece görüntü bozukluklarına neden olur. Çürüme, ağaç hücre duvarlarının belirli mantarlar tarafından tahrip edilmesi sonucu, ahşabın taşıma gücünün tamamen veya kısmen yok olması demektir. Ahşap yüzeyde görülen bütün bozulmalar çürüme değildir. Ahşabın çürüye-bilmesi onun en olumlu özelliklerinden biridir.

Ahşabı kuru tutmak için de geniş saçaklar, su basman seviyesine kadar duvarların taştan yapılması gibi önlemler alınmıştır.

Ahşap ıslanıp, kısa sürede kurursa çürümez, ama ısı izolasyon malzemelerinin özellikle çatılarda ahşabın kurumasını engellemesi çatı ahşabının çürümesine yol açar.

Ahşabın ömrünü uzun tutmak için bakım ve onarım işlemlerini profesyonelce yapmak gerekir. Yapınızın hangi bölümünü boyayacağınızı, neden boyama işlemi yaptığınızı ve boyama öncesinde yapmanız gereken işlemleri, bakım tekniklerini mutlaka bilmeniz veya araştırmanız gerekir.

Ayrıca ahşap bir yapıya başlamadan önce, yapıda kullanılacak ahşap malzemeler gerekli bakım ve koruma işlemlerinden geçirilmelidir. Bu işlemler ahşap yapının ömrünü uzatır ve uzun süre bozulma, çürüme, küflenme gibi sorunlar yaşatmaz.

Ahşap bakım yapılabilen, tamir edilebilen bir malzemedir…

Ahşap yapıların rengi güneşin etkisi ile solar ve grileşir, rüzgar ile taşınan toz toprak ahşap yüzeyini aşındırır. Bu eskime zamanla güneş ve yağmurun etkisi ile çatlamalara ve elyaf kaybına neden olabilir. Yüzeyde küf oluşabilir, çatlaklarda pislik birikir, çatlağın büyümesi ile içeriye su bile girebilir.

Ahşabı bu tür bozulmalardan korumanın yolu, yüzeyi bir "yüzey koruyucu" ile kaplamaktır. Gelişen teknoloji ile ahşap tüm bu olumsuz etkilerden korunuyor ve daha sağlıklı daha uzun ömürlü hale getiriliyor.

Ahşap yapıların bakımı ve onarımı nasıl yapılır?

Ahşap o kadar değişik amaçlara hizmet eden bir malzeme ki, bakım yapmadan önce ilk yapmanız gereken nereyi, nelerden koruyacağınızı bilmek…

Ahşap zeminde kullanılacaksa, mekanik darbelere, aşırı aşınmaya karşı dayanıklı poliüretan esaslı malzemeler, dış cephede kullanılacaksa güneşe ve dış ortam şartlarına dayanıklı esnek ve nefes alan dış ortam boyalarını seçmeliyiz.

Nefes alan boyalar, boyanan yüzeyde suyu geçirmeyen fakat su buharını geçirebilen bir boya tabakası oluşturabilen ürünlerdir. Bunlar su buharı geçirgenliği yüksek mikro gözenekli boyalar olarak da tanımlanabilirler. Dış ortamda kullanılan ahşabın yağışlar ve havadaki rutubet değişmeleri nedeniyle çalışması ya da ufak bir darbe alması sonucunda yüzeyde oluşabilecek ufak bir çatlak ahşabın ıslanmasına neden olabilir. İşte boya tabakası altındaki ahşabı ıslatan bu suyun kısa sürede kuruması, boyanın ve ahşabın ömrü için çok önemlidir. Ahşap malzeme boyanmadan doğa şartlarında bekletilmemeli, güneşten etkilenmiş yüzeyler ise boyanmadan önce iyice zımparalanarak solmuş ya da kararmış tabaka tamamen kaldırılmalıdır. Budaklardan reçine sızmasını engellemek ya da boya sökmek için yüzeyin yakılması da boyanın hizmet ömrünü azaltır. Yanmış yüzey boyanın ahşaba nüfuz etmesini engeller ve ömrünü kısaltır.

Ahşap evler kurt ve haşerelere karşı nasıl korunmaktadır?

Ahşap yapı inşa edilirken kullanılacak ağaç malzemeleri çatlak olmayan, yapısı bozulmamış ağaçlar tercih edilerek yapılır. Görülmeyen mikroorganizmalardan kütükleri kurtarmak için ağaçlar zehir havuzlarında bekletilir. Ayrıca bu zehir havuzlarında yer alan ilaçları emen kütükler ilerleyen zamanlarda çürüme yapmaz ve böcek oluşumunu engellemiş olurlar. Kütüklerde kullanılan stain maddesi ile güneş ışınlarından korunmuş olur.

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03