Dünya Ahşabı Yeniden Keşfediyor

ANASAYFA > Dünya Ahşabı Yeniden Keşfediyor
Dünya Ahşabı Yeniden Keşfediyor

Dünya Ahşabı Yeniden Keşfediyor

DÜNYA AHŞABI YENİDEN KEŞFEDİYOR!

Aslında yok ettiğimiz birçok şey sonrasında bizi kendine muhtaç ediyor…

Ahşabın geniş ham madde kaynağı olduğunu fark edip her alanda kullandıktan sonra, bir anda kolaya kaçıp ekonomik veya kültürel anlamda ki değişikliklerle beraber önce betonarme yapılar, sonra gökdelenler… Şimdilerde ise Avrupa tekrar ahşap yaşam alanlarına dönüş yapıp tüm dünyaya yeniden ahşabı sunuyor.

 

 

Aslında ülkemizde de bundan farklı bir durum yok. Muhteşem bitki örtüsüne sahip olan coğrafyamızın yeni yeni farkına varıp değerini anlamaya başladık. Kısa süre önce tatilciler lüks otellerde konaklamak için sıra beklerken şimdilerde ise bungalov otelleri, ahşap karavanları tercih ediyor. Popüler bir gelecek hedefi olan; şehirden kaçış ve doğada organik bir yaşam sürme hayali, beraberinde de ahşaba olan ilgi bir hayli arttı.

Bu durumda da yine bilinçli üretim ve tüketim çok hassas bir nokta; üretici daha fazla kar sağlamak amacı ile, ahşabın doğal ve sağlıklı yapısını bozup; birçok kimyasaldan geçirerek aslında tüketiciye ucuz ve sağlıksız ürünü sunuyor. Tüketiciler için cazip gelen uygun fiyat aslında uzun vadede pahalıya geliyor ve aynı zamanda da aslında sağlıksız bir yaşam sürmüş oluyor.Peki bu süreç tarihsel olarak nasıl ilerlemiş bir de buna bir göz atalım…

Mükemmel bir yapı malzemesi olarak ahşap, Anadolu'da bin­lerce yıllık bir geçmişe sahip. Hımış gibi çok önemli bazı yapım sistemlerinin Anadolu kökenli olduğu söylenebilir. Ayrıca ahşap geçmişte sadece konut inşaatında değil köprü yapımında, anıtsal binalarda da kullanılmış. Yakın geçmişte ise ahşap: güzel ama modası geçmiş, eski, dayanıksız bir süsleme malzemesi olarak algılanıyordu. Ama endüstriyel olarak kullanımı yaygın olarak kullanımı ile popüler hale gelirken, insanların doğaya yönelmesi ile beraber, özellikle şehirden kaçış planları yapanlar için ahşap evler, bungalovlar hatta ahşap karavanlar bir anda geleneksel ve modası geçen bir yapı olmaktan çıkıp tam tersi bir sürece girdi. Bu da piyasada ki rekabeti arttırmış oldu.

Bir yandan 300 yıl ayakta kalmış ahşap yapılar yıkılıp yerlerine betonarme taklitleri inşa ediliyorken diğer yandan başka malzemelerin yetersiz kaldığı birçok mimari sorunu çözebilen çağdaş bir mühendislik malzemesi olarak görünüyor. Bugün ahşap ile 150 metrelik açıklıklar kolonsuz geçiliyor. Betonarme binaların yangından kaçma koridorları ahşaptan yapılıyor, aşırı rutubetli ortamlarda yüksek hizmet ömrü nedeniyle ahşap kullanılıyor.


Ahşap hakkında merak ettikleriniz için diğer başlıklarımıza göz atabilirsiniz.